Első kalapban a magyarok

Elkészült a párizsi olimpia női kézilabda tornájának sorsolási kalapok beosztása. A sorsolást kedden 17.30-kor tartják Páriszban. A mieink az első kalapba kerültek, így biztosan elkerülik Norvégiát.
Bővebben itt..


1552.eger.hu


































Sportlinkek












Hirek keresés:































Fórum



Hírlevél





PORTRÉ - Bemutatjuk Tősi Pál kiváló tekézőt
2007-02-05 20:15:18
Tősi Pál remek kezű, tapasztalt tekéző, s gyakran fiatalokat megszégyenítő kondícióval edz, legyen szó a tekecsarnokról, vagy a kerti munkáról. A sportember szinte egész életét végigkísérte a teke, ott volt az első egri pálya megszületésénél is. Vele beszélgetett az AgriaSport munkatársa.

- 17 évesen kezdtem el tekézni, akkor az ÉMÁSZ-nál dolgoztam. Egy lelkes kis társaság jött össze, amely -a vállalat támogatásával- tekepályát épített, ez volt Egerben az első ilyen létesítmény - mondja Tősi Pál szemében lelkes csillogással.

Hogy 69 éves, nem is gondolná az ember, ám ez nem elsősorban külseje miatt van így - ősz haja nem hazudik. Tősi Pál azonban lelkes fiatal ott legbelül, nyitott a modern dolgokra, sőt él a technika adta lehetőségekkel. Internetezik, s e-mail fiókjáról rendszeresen a sajátkezűleg készített számítógépes statisztikákkal bombázza sporttársait.

- Volt egy időszak a 60-as években, amikor 4 tekepálya is volt Egerben, számos csapat, nagyon sok játékos gurított napról napra a dobósávokon, szép egri eredmények is születtek egészen a 70-es évek derekáig.
(Íme egy kis spontán sportági krónika - a szerk.)

Ma már csak két csapat van a városban, s az egyetlen létesítmény sincs túl jó állapotban - mondja kissé sajnálkozva a sportember. A teke színvonala egyébként részben anyagi kérdés is, hiszen nem olcsó szórakozásról van szó - teszi hozzá.

Pali bácsi, hogy jöttek az eredmények pályafutása során? Sok türelem kellett ehhez, vagy az elején kitűnt a többiek közül?

Fiatalon rögtön jó eredményeket szerettem volna, persze ez nem így lett - többek között az volt az oka, hogy igen törékeny legény voltam - no persze ma sincs díjbirkózó alkatom - fűzi hozzá nevetve, pajkos csillogással a szemében. Valóban alacsony, szálkás bácsiról van szó.

- Hosszú idő kellett ahhoz, hogy megerősödjek, de 1957-58 körül már NBII-ben kezdőcsapatba kerülhettem.

Jól hallom? Megerősödni? Hiszen a tekét nem úgy ismerjük, mint ami nagyon igénybe veszi a szervezetet...

Pedig a fizikai állóképesség mindig is nagyon fontos volt, különösképpen így van ez a mai tekében. Tavaly a Szuperligában játszottunk, s hatalmas, sokszor kezelhetetlen kihívást jelentett, ha tőlem másfél fejjel magasabb, erőtől dúzzadó tekésekkel kellett felvenni a versenyt. Kell erő ahhoz, hogy a közel 3kg-os golyót megfelelő erővel tudja elindítani az ember.

Akkor ennyi a siker titka a tekében? Erő és jó célzás?

Nem ilyen egyszerű - ez komoly szellemi sport is. Éles koncentrációt kíván minden gurítás, s mindig fel kell mérni azt, hogy néhány másodperccel ezelőtt mit hibáztam el, tudni kell korrigálni, s azt végrehajtani.
Aki ész nélkül hajigál, semmit nem ér el - hosszútávon biztosan nem eszik meg sok sót. Ahhoz, hogy az ember tartósan sikeres legyen, az erő és célzás mellé nagyon komoly szellemi tevékenységnek is társulnia kell.

Pali bácsi ebben a hírek szerint nagyon jó - sorra veri a fiatalabb, jobb erőben lévő társakat. Mik voltak a legnagyobb eredményei?

1966-tól kezdődően 8 éven át voltam a válogatott tagja, 32 alkalommal képviselhettem Magyarországot különböző nemzetközi viadalokon - erre nagyon büszke vagyok. Világbajnoki 3. helyet szereztünk a magyar csapattal, s egyéniben egy viadalon 5 korábbi világbajnokot előztem meg - talán ez a legfényesebb pontja a pályámnak. Emellett kétszeres egyéni magyar bajnok vagyok, illetve egy-egy alkalommal párosban és csapatban is az élen végeztem a honi vetélkedésekben. Számos vidékbajnokságon voltam a legjobb.
1982-ben csak a világbajnok Csányi tudott megverni, 1994-ben pedig harmadik lettem a magyar bajnokságon. Ekkor az év férfi sportolójának választottak Egerben, azóta nincs ilyen szintű kiemelkedő eredményem - mondja teljes természetességgel. Kedvesen teszi hozzá, hogy 60 éves kora óta a megyében elért eredményeknek örül, 8-10 kupa díszeleg a szekrény tetején odahaza.

Hogyan telnek a napjai? Hogy tartja kondícióban magát?

10 éve nyugdíjas vagyok, de ez aktív időszakot jelent. Sokat mozgok, gyalogolok. Feldebrőn a telken jól kimozgom magam, s igyekszem tudatosan is tréningezni a kerti munka közben. Edzőtermi erőnléti edzésre már nem futja, de nincs is szükségem rá, a jó levegőn kihasználnom a kapacitásomat. A tekecsarnokban egy héten 2-3 alkalommal veszek részt edzésen, ez alkalmanként másfél órát jelent.

Ön fiatalon kezdte a sportot. Mennyire népszerű a teke ma, kiknek a sportja ez manapság?

Egerben sajnos nagyon behatároltak a lehetőségek, így nem annyira népszerű a sportágunk, ugyanakkor nagy fiatal tehetségeink vannak. Érdekes ez, mert a dunántúli falvakban ugyanakkor nagy tömegek hódolnak a tekének. Ettől függetlenül Egerben is 6-8, Bélapátfalván is 5-6 kiváló reménység jár velünk játszani, s igyekszünk segíteni a fiataloknak. Innen indult Kakuk Levente, aki 24 éves létére immár szegedi versenyzőként kétszeres világbajnok. Ezt látni nagy öröm.

Névjegy:
Tősi Pál, 69 éves nyugdíjas sportember
32x-es válogatott, 3 vb-n vett részt, többszörös magyar bajnok

(ZE-RO PRESS) Fotók: Zagyi Tibor





Kiadó az Egri Városi Sportiskola információ:   agriasport(kukac)agriasport.hu    Impresszum - Kapcsolatfelvétel